Шановні колеги і студенти!  
НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР В МЕЖАХ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКОГО ПРОЕКТУ (WORKSHOP ON GERMAN-UKRAINIAN RESEARCH AND EDUCATION PROGRAMS) «INNOBIODIV»
18-19 грудня 2023 року завідувач кафедри, кандидат біологічних наук Щоголєв Андрій Сергійович, аспірант кафедри 4 року навчання Дмитро Глушач і студенти Волошина Олександра (студентка 3 курсу) та Тетяна Борісенко (студентка 4 курсу) прийняли участь у науково-практичному семінарі в межах Українсько-німецького проєкту «InnoBioDiv», який відбувся м. Кельн, Німеччина. Семінар був присвячений технічному підґрунтю для експериментів з рослинами та показує роль освіти та досліджень у сфері впливу змін клімату на продуктивність рослин та біорізноманіття ґрунтів. Організаторами проєкту були університет Кельну та технічний університет Кельну.


Основними завданнями проєкту було визначити вплив кліматичних параметрів на ріст рослин та біорізноманіття ґрунтів; визначити концепції адаптації рослин за допомогою новітніх технологій; провести міждисциплінарну науково-дослідну роботу – біологія-технологія; забезпечити участь студентів до розробки концепцій на ранній стадії проєкту.
Метою заходу було представлення завершених україно-німецький проектів; обговорення потенційно нових дослідницьких та навчальних проектів співпраці в українських академічних колах; заохочення до участі дослідників і студентів з областей рослинних наук, розвиток мережі з партнерами, які займаються зміцненням української наукової системи під час і після війни.

На заході були представлені німецько-українські проекти співпраці в галузі наукових досліджень та викладання. Визначено успіхи та виклики попередніх українсько-німецьких колаборацій. Учасники зустрічі доповідали про стан викладання та проведення наукових досліджень в умовах військової діяльності в Україні.



Семінар завершився підтвердженням відданості розширенню освітніх та дослідницьких можливостей через німецько-українське партнерство. Спільний дух співпраці та пропоновані інноваційні ідеї мають великі перспективи для майбутнього цього академічного альянсу.
Шановні студенти 3, 4 і 5-го курсів!  
Ви маєте нагоду прийняти участь у спільному проекті с Кельнським університетом по напряму фізіологія рослин, зміни клімату. Головна вимога англійська мова, і бажання працювати з рослинами та мікроорганізмами. Цікаво, тоді чекаю до 10.09.2023, пишіть на email a.s.schogolev@karazin.ua, Щоголєв Андрій Сергійович.
Dear interested parties, we are again offering an interdisciplinary teaching module combining biology and technology to explore climate change and root zone.
In international teams you will develop and evaluate your own experiments. We will conduct most of the module online, but in addition you will be allowed to come to the University of Cologne for two to three weeks to conduct experiments (costs covered by the University of Cologne Plant-Ukraine project) (approx. from 30.10.2023-17.11.2023).

The module starts on 25.09.2023 and we expect regular participation.

Up to 12 credit points (equivalent to 360h of time) can be earned. However, we need your feedback on which exams you have to take in order to get credit for the module at your university (please ask for support from the lecturers).

An oral presentation, as well as the preparation of a labbook are obligatory and other performance tests (such as a written exam) can be set.

Please find attached the flyer and feel free to contact me for further information.
If you are interested, please contact me (a.s.schogolev@karazin.ua,) and answer the following questions:
1. Are you willing to complete the full module? (360 h time expenditure)
2. Do you speak English and/or German?
3. What and where do you study and in which semester?
4. Do you want to travel to Cologne (by plane, train or bus)? Is 2 and/or 3 weeks good for you? Do you agree to share an apartment with up to 10 participants? Do you have special requirements?
5 Are you a teamplayer?.

Відгуки наших студентів, які прийняли участь у цьому проекті навесні цього року.
Шановні колеги!  
12-13 лютого 2020 р. на базі кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна пройшла
V МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «СУЧАСНА БІОЛОГІЯ РОСЛИН: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ПРИКЛАДНІ АСПЕКТИ».
Конференція була присвячена 130-річчю кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
На конференції були представлені доповіді за наступними напрямами:
1. ОНТОГЕНЕЗ, РІСТ, РОЗВИТОК РОСЛИН - МЕХАНІЗМИ РЕГУЛЯЦІЇ
2. МОЛЕКУЛЯРНІ ТА БІОХІМІЧНІ МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
3. МЕХАНІЗМИ АДАПТИВНОСТІ ТА СТІЙКОСТІ РОСЛИН
4. ВЗАЄМОДІЇ В СИСТЕМІ «РОСЛИНА-МІКРООРГАНІЗМ»
За результатами роботи конференції виданий збірник матеріалів, електронна версія якого доступна за посиланням

Електронна версія збірника Матеріалів конференції (PDF)
Осіння сесія "Палладінських днів 2019"  
На кафедрі розпочинається проведення вже традиційної осінньої науково-методичної сесії "Паладінські дні", яка триватиме впродовж жовтня-листопада осіннього семестру 2019/2020 навчального року.
В рамках сесії планується проведення низки заходів:
1. Засідання СНТ - студентського наукового товариства (23 жовтня та 06 листопада ауд. 3-24 о 13:40).
2. Засідання наукового семінару, присвячене питанням впливу спектрального слкаду світла на різні фізіолого-біохімічні процеси у рослин (30 жовтня ауд. 3-24 о 13:40).
3. День відкритих дверей університету, біологічного факультету (10 листопада).
4. Засідання наукового семінару, присвячене питанням впливу червоного та синього світла на мікроміцети (13 листопада ауд. 3-24 о 13:40) .
5. Засідання  Харківського регіонального відділення Українського товариства фізіологів рослин.
6. Участь у роботі конференції молодих вчених «Біологія: від молекули до біосфери» (27-29 листопада).
Всі заходи будуть проходити на кафедрі ФБРіМ – слідкуйте за оголошеннями!
Запрошуються усі бажаючі! Детальніше...
Пройшов міжнародний День Рослин 2019  
Співробітники та студенти кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів прийняли участь у проведенні заходів в рамках «Міжнародного дня рослин-2019» , які проходили 14-15 травня 2019 року на базі кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів
В програмі Дня рослин відбулися заходи:
• Спільно зі студентами кафедри ботаніки та екології рослин було проведено засідання Студентського наукового товариства «Рослини в науці та житті людини». Прослухали цікаві доповіді студента 3 курсу Бондаренко Г. та студентки 4 курсу Дрофи А.
• На кафедрі фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів було проведено гру-квест для студентів 1-2 курсів «Знайомство з кафедрою».
Студенти, які прийняли участь у грі не тільки познайомилися з історією кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів, а ще й в незвичній формі отримали інформацію щодо напрямків наукових досліджень, які проводяться співробітниками кафедри.

 
Другі Мечніковські читання та Свято наукових нагород, присвячені 110-й річниці вручення І. І. Мечнікову Нобелівської премії  
Студенти кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів приймали участь у роботі Других Мечніковських читань та Свята наукових нагород , присвячених 110-й річниці вручення І.І. Мечнікову Нобелівської премії, які проходили 18-19 травня 2018 року, стм Дворічна, Харківська область, Україна .
В програмі Свят відбулися заходи:
• урочисте відкриття музею «Наш великий земляк І.І. Мечников – Громадянин світу»
• Покладання квітів до пам’ятника І.І. Мечникову
• Екскурсія до музею
• Екскурсія «Мечниковськими місцями Дрорічанщини»
• Наукова інтернет-конференція – ІІ Мечниковські читання «Геній Мечникова у світовій науці та реалізація його ідей в наш час»
• Виступи видатних науковців
• Привітання та вручення подарунків музею від Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

 
Студенти кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів здобули перемогу у Регіональному конкурсі студентських наукових робіт  
Вітаємо студентів групи Б-143  Дрич Анастасію та Колбасову Любов та наукового керівника доцента кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів  Авксентьєву Ольгу Олександрівну з перемогою у ХІІ Харківському регіональному конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук.
Вони отримали ДИПЛОМ І СТУПЕНЯ за наукову роботу на тему "Оптимізація складу поживного середовища для ефективного культивування Triticum aestivum  L. за умовin vitro".
Бажаємо їм нових творчих здобутків та успіхів у науково-дослідницькій роботі!

 
Шановні колеги!  
Запрошуємо Вас взяти участь у роботі IV МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ «СУЧАСНА БІОЛОГІЯ РОСЛИН: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ПРИКЛАДНІ АСПЕКТИ» та Школі молодих вчених. Конференція буде проходити в м. Харкові 9-10 жовтня 2018 р. на базі кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.
Перший інформаційний лист (PDF)
Пройшов День Рослин 2017  
На кафедрі фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів в рамках "Всесвітнього дня рослин 2017" були проведені наступні заходи: Командний диспут «Як оцінювати сучасну біотехнологію рослин», який проводили студенти 3-го та 4-го курсів кафедри; Вікторина і лабораторне заняття “Запасні тканини та речовини рослин” для школярів 9-11-го класів; Екскурсія до ботанічного саду Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, приймали участь студенти 1-4-го курсу.

Вітаємо студента-бакалавра кафедри Черепашука Івана!  
Вітаємо Черепашука Івана, студента бакалавріату кафедри, який став призером Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з біологічних наук, що пройшов на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Він захистив роботу на тему "Ефекти фенольних сполук фенілпропаноїдного ряду на ріст, хемотаксис та глутамінсинтетазну активність Azospirillum brasilense" та отримав диплом ІІІ ступеня. Бажаємо подальших успіхів у наково-дослідницькій роботі!
 
ІІ-й науково-методичний інтернет-семінар  
Шановні колеги! Запрошуємо Вас прийняти участь у роботі ІІ-го науково-методичного інтернет-семінару "Фізіологія рослин у системі сучасних біологічних знань та наук", який відбудеться у м. Харкові 14 грудня 2016 року на базі кафедри фізіології та біохімії рослин і мікроорганізмів Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Детальніше...
Лист-запрошення для участі у інтернет-семінарі (PDF)
Вітаємо студентів кафедри груп Б-133 та Б-153!  
Вітаємо студентів кафедри групи Б-153 за 1 місце та студентів групи Б-133 за 3 місце у конкурсі на кращу академічну групу серед академічних груп 5 та 3 курсу біологічного факультету. Бажаємо успіхів у навчанні, перемог у творчих конкурсах та активного дозвілля. З повагою та вірою у свої студентів, колектив кафедри)
Вітаємо магістранта кафедри Терентьєву Наталію!  
Вітаємо Терентьєву Наталію Володимирівну, магістранта кафедри, яка стала переможцем Регіонального конкурсу студентських наукових робіт в галузі "Природничі науки". Вона захистила роботу на тему "Культура in vitro як тест система для визначення ступеню фітостійкості ізогенних за генами Vrn ліній пшениці м'якої" та отримала диплом ІІ ступеня. Бажаємо подальших успіхів у наково-дослідницькій роботі!
Виставка "Ver fungus artem"  
Студенти кафедри ФБРіМ організували цікаву експозицію мікроміцетів «Ver fungus artem», на якій були представлені різні види мікроскопічних грибів і студенти факультету мали змогу познайомитися з роллю цих організмів у природі та житті людини. Виставка не просто має назву кольорова мікробіологія, колонії розфарбовані природою різними кольорами, що створює приємне враження.
Вітаємо магістранта кафедри Лободу Марію!  
Вітаємо Лободу Марію Іванівну, магістранта кафедри, яка стала призером Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з біологічних наук, який пройшов на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Вона захистила роботу на тему "Вплив різних агротехнічних прийомів на біологічну активність грунту під посівами пшениці" та отримала диплом ІІІ ступеня. Бажаємо подальших успіхів у наково-дослідницькій роботі!
Виставка "Весняно-вітамінний настрій"  
Студенти кафедри ФБРіМ організували традиційну виставку «Весняно-вітамінний настрій», де представили овочеві культури (домашній город), які можна вирощувати вдома на підвіконні та паростки різноманітних зеленних культур, що є джерелом вітамінів, мікроелементів, ферментів та чудового весняного настрою!!!
Що таке проростки?..
Город на підвіконні...
Весняна сесія "Паладінських днів 2016"  
На кафедрі розпочинається проведення вже традиційної весняної науково-методичної сесії "Паладінські дні", яка триватиме впродовж березня-квітня весняного семестру 2015/2016 навчального року.
В рамках сесії планується проведення низки заходів:
1. Засідання  Харківського регіонального відділення Українського товариства фізіологів рослин
2. Засідання науково-методичного семінару
3. Засідання СНТ - студентського наукового товариства
4. День відкритих дверей університету, біологічного факультету
5. День випускника університету, біологічного факультету, кафедри ФБРіМ
6. Екскурсії студентів кафедри в рамках СП «Методи культури in vitro вищих рослин»
7. Майстер-клас «Біотехнологія рослин для ЧАЙНИКІВ»
8. Виставка «Весняно-вітамінний настрій» та «Кольорова мікробіологія»
Всі заходи будуть проходити на кафедрі ФБРіМ – слідкуйте за оголошеннями!
Запрошуються усі бажаючі!
Засідання Харківського відділення УТФР  
Шановні колеги! 25.11.2015 о 15.15 на кафедрі ФБРіМ ХНУ імені В.Н. Каразіна відбудеться засідання Харківського регіонального відділення УТФР. Сповістіть, будь-ласка, колег. Запрошуються усі зацікавлені!
До зустрічі! Секретар ХВ УТФР, О. Авксентьєва.
Інформація про теми доповідей (оголошення)
Нові навчальні видання  
Внутриклеточный сигналинг у растений: учебное пособие / В.Ю. Джамеев. - Х.: АССА, 2015. - 224 с.
В данном учебном пособии излагаются основные сведения о внутриклеточной сигнализации растений. Описаны структура, свойства и особенности функционирования компонентов внутриклеточных сигнальных систем, механизмы рецепции и трансдукции внешних сигналов в растительных клетках. Книга написана на основе лекционного материала к специальному курсу «Внутриклеточные сигнальные системы растений» и предназначена для студентов, обучающихся на биологических факультетах классических университетов, а также в высших учебных заведениях аграрного и педагогического профилей. Пособие может быть также интересным для аспирантов, преподавателей, научных работников и всех увлекающихся биологией.
Осіння сесія "Паладінських днів 2015"  
На кафедрі розпочинається проведення вже традиційної осінньої науково-методичної сесії "Паладінські дні", яка триватиме впродовж жовтня-грудня осіннього семестру 2015/2016 навчальних років.
В рамках сесії планується проведення низки заходів:
1. Засідання  Харківського регіонального відділення Українського товариства фізіологів рослин
2. Засідання науково-методичного семінару
3. Засідання СНТ - студентського наукового товариства
4. День відкритих дверей кафедри для молодших курсів (1-3 курс): КВЕСТ – Знайомство з ФБРіМ
5. Екскурсії студентів кафедри на виробництво: ОАО пивний завод «Рогань», ООО «МалоРоганський молочний завод» (с/к «Промислова мікробіологія»)
6. Майстер-клас «Біотехнологія рослин для ЧАЙНИКІВ»
7. Участь у роботі конференції молодих вчених «Біологія: від молекули до біосфери»: Секція: Фізіологія і біохімія рослин та Секція: Мікробіологія, вірусологія
Всі заходи будуть проходити на кафедрі ФБРіМ – слідкуйте за оголошеннями!
Запрошуються усі бажаючі!
Відбувся 3-й Міжнародний «День рослин»  
З 19 по 21 травня під егідою EPSO,  пройшов III Міжнародного Дня Рослин в ХНУ ім. Каразіна.
19 травня у фойє головного корпусу університету відбулася виставка цікавих фактів з життя рослин, та акція «Зелена планета, місто, офіс…», упродовж якої усім зацікавленим вручали рослину для вирощування та озеленіння оселі. Після цього відбулась екскурсія до Ботанічного саду, упродовж якої усі познайомились з тропічними та субтропічними рослинами, які є у колекції Ботанічного саду, та змогли насолодитися цвітінням сортових рододендронів та деревовидних півоній на території саду.
20-21 травня на біофаці пройшла виставка «Plants in vitro». Відвідувачі виставки познайомилися з морфогенними та неморфогенними калюсними тканинами різних рослин, та побачили етапи мікроклонального розмноження – від експлантів на поживному середовищі до адаптованих рослин.
21 травня на базі Лабораторії «Морфологія in vitro» кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів пройшов майстер-клас для зацікавлених «Біотехнологія рослин для ЧАЙНИКІВ», упродовж якої усі більш детально познайомились з біотехнологією, її методами та змогли самі потренуватись працювати з рослинами й отримувати калюс рослин. Також у цей день пройшла лекція-дискусія «Для чого вивчати рослини?» на якій було висвітлено важливість вивчення рослин, їх роль у нашому житті та останні нові відкриття, пов’язані з рослинами.
Інформація про "День Рослин"
Українська / Русский / English
18 травня 2015: 3-й Міжнародний «День рослин»  
Буде проходити під егідою Європейської Організації Біологів Рослин (European Plant Science Organization, EPSO, Брюсель; www.epsoweb.org). «День Рослин» вже підтримують більше ніж в 60 країнах світу, і їх число постійно збільшується. Всю інформацію про ініціативу можно отримати на сайті за лінком: www.plantday12.eu
Запрошуємо УСІХ, хто хотів би брати участь у «Дні Рослин»
Усі заходи будуть проходити 18-24 травня 2015 р. «День рослин» охоплює усі теми, пов'язані з рослинами, включаючи фундаментальну біологію рослин, харчові ресурси, селекцію та захист рослин, біопродукти, відновлювальні ресурси, біорізноманіття, освіту в галузі біології рослин та, безумовно, естетичне - мистецтво.
Контакти:
Раєвська І.М. – куратор СНТ каф. ФБРіМ, ауд. 3-16
Попова Ю.В. – асист.  каф. ФБРіМ, ауд. 3-14
Васильченко М.С. – асист.  каф. ФБРіМ, ауд. 3-24
Шулік Вікторія – магістрант каф. ФБРіМ, ауд. 3-24
Вітаємо аспіранта кафедри Васильченко М.С.!  
Вітаємо Мар'ю з отриманням диплому "За кращу усну доповідь" на міжнародній конференції "Молодь та поступ біології", м. Львів, 2015
Вітаємо студентку п'ятого курсу Шулік В.В.!
Вітаємо Шулік Вікторію Володимирівну з присудженням стипендії імені Ю.Сапронова. Успіхів у навчанні та науково-дослідній роботі.
Вітаємо студентів кафедри груп Б113-Б153!
 
група Б113 - 1 місце серед академічних груп 1 курсу, куратор ст. викладач Самойлов А.М.
група Б123 - 2 місце серед академічних груп 2 курсу, куратор асистент Попова Ю.В.
група Б133 - 2 місце серед академічних груп 3 курсу, куратор викладач Раєвська І.М.
група Б143 - 1 місце серед академічних груп 4 курсу та 2 місце серед академічних груп факультету, куратор доц. Тимошенко В.Ф.
група Б153 - 1 місце серед академічних груп 5 курсу, куратор доц. Авксентьєва О.О.
Науково-практичний семінар "Мікроклональне розмноження рослин"
 
<<<Про семінар>>> <<<Програма семінару>>>
На базі лабораторії «Морфогенез вищих рослин in vitro» кафедри ФБРіМ у другому семестрі  2014/2015 навчального року буде проходити науково-практичний семінар «Мікроклональне розмноження рослин».
Семінар проводитимуть к.б.н., доцент каф. ФБРіМ  Авксентьєва О.О.,  
аспірант каф. ФБРіМ Васильченко Мар'я та магістрант каф. ФБРіМ Шулік Вікторія
Заняття проводяться щовівторка та щочетверга о 13.30 в ауд. 3-20
Запрошуються усі бажаючі!
Весняна науково-методична сесія "Палладінські дні 2015"
 
<<<Лист-оголошення>>>  
На кафедрі фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів біологічного факультету розпочинає роботу весняна науково-методична сесія, яка триватиме з березня до травня. У рамках сесії планується проведення різних заходів:
1. Участь у ДНІ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ УНІВЕРСИТЕТУ і БІОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ
2. Засідання Харківського регіонального відділення Українського товариства фізіологів рослин (УТФР)
3. Науково-практичний семінар «Мікроклональне розмноження рослин»
4. Засідання СНТ - студентського наукового товариства
5. День випускників кафедри 19.04.2015
6. Виставка, присвячена 125-річчю кафедри ФБРіМ
7. Проведення виставки «Весняно-вітамінний настрій»
8. Участь в акції «Міжнародний день рослин» 18.05.2015
Всі заходи відбуватимуться на кафедрі ФБРіМ - стежте за оголошеннями! Запрошуються всі бажаючі!
Шановні колеги!  
Терміни подачі матеріалів для участі в роботі 3-й Міжнародній науковій конференції «РЕГУЛЯЦІЯ РОСТУ І РОЗВИТКУ РОСЛИН: фізіолого-біохімічні та генетичні аспекти», присвяченої 125-річчю кафедри фізіології та біохімії рослин і мікроорганізмів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна продовжені до 30.09.2014. Конференція буде проходити в м. Харкові 11-13 листопада 2014 року. Інформація про конференцію розміщена на сайті: http://www-plantphysiol-bio.univer.kharkov.ua/Conference.html. З найкращими побажаннями, Оргкомітет
Вітаємо студентів кафедри груп Б113-Б143!
 
10.04.2014 підведені підсумки конкурсу «Краща академічна група біологічного факультету»:
1 – курс  Б-113    ІІ  місце  (куратор Попова Ю.В)
2 – курс  Б-123    ІІ  місце  (куратор Раєвська І.М.)
3 – курс  Б-133    І  місце    (куратор Тимошенко В.Ф.)
4 – курс  Б-143    ІІІ  місце  (куратор Авксентьєва О.О.)
Вийшли друком нові видання  
Фізіологія та біохімія рослин: Комплекс навчально-методичних матеріалів / О.О. Авксентьєва, В.В. Жмурко, Ю.Ю. Юхно, А.С. Щоголєв. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2013. – 96 с.
У навчально-методичному посібнику подається структура лекційного матеріалу, анотований зміст лекційної частини, лабораторного практикуму, основна та додаткова література, завдання для самостійної роботи студентів, вказівки до виконання індивідуальних науково-дослідних завдань з курсу «Фізіологія та біохімія рослин», принципи оцінювання успішності студентів за модульно-рейтинговою системою. Для викладачів та студентів біологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
 
Фізіологія та біохімія рослин - малий практикум : навчально-методичний посібник / О. О. Авксентьєва, В. В. Жмурко, А. С. Щоголєв, Ю. Ю. Юхно. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2013. – 152 с.
У навчально-методичному посібнику наведені лабораторні роботи відповідно до програми нормативного курсу «Фізіо¬логія та біохімія рослин». Вони охоплюють основні розділи фізіології рослин (фізіологія рослинної клітини, фотосинтез, дихання рослин, водний режим, мінеральне живлення, ріст та розвиток рослин, біотехнологія рослин, фізіологія стійкості), а також біохімії рослин (вуглеводи, білки, амінокислоти, ліпіди, ензиматичні процеси, речовини вторинного походження). Для кращого засвоєння лекційного та практичного матеріалу на початку кожного розділу наведені основні теоретичні відомості, а в кінці контрольні запитання. Виконання завдань практикуму сприятиме поглибленню знань студентів з теоретичної частини курсу та надбанню ними практичних нави¬чок науково-дослідної роботи з фізіології та біохімії рослин. Для студентів біологічних спеціальностей ВНЗ, аспірантів та науковців з різних галузей експериментальної біології рослин.
 
Зміна назви кафедри
 
За наказом ректора  Харківського національного  університету   імені   В. Н. Каразіна  № 1601-1/431 від 12.12.2013  згідно з рішенням Вченої ради університету  на підставі службової записки завідуючого кафедрою д.б.н., проф. В.В. Жмурка  у зв’язку з 5-тирічним терміном підготовки на кафедрі магістрів та спеціалістів за спеціалізацією «Мікробіологія та вірусологія» змінено назву кафедри фізіології та біохімії рослин на:
Кафедра фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів - українською мовою
Кафедра физиологии, биохимии растений и микроорганизмов
- російською мовою
Department of Plant and Microorganisms Physiology and Biochemistry
- англійською мовою
Засідання ХРВ УТФР
 
Засідання Харківського регіонального відділення УТФР відбудеться 13.11.2013. Детальніше...  
Вийшли друком нові видання
 
Вийшли друком нові навчальні видання авторів – викладачів кафедри фізіології та біохімії рослин:  
Тимошенко В. Ф. Генная инженерия растений : учебное пособие / В. Ф. Тимошенко, В. В. Жмурко, В. В. Тимошенко. – Х. : ХНУ имени В. Н. Каразина, 2013. – 108 с.
В учебном пособии «Генная инженерия растений» изложены методы генетического конструирования растений путем соматической гибридизации растительных клеток, слияния субклеточных структур, введения микроорганизмов в растительные клетки, а также трансформации растений с использованием векторов. Освещены способы использования векторов в генной инженерии растений и молекулярные методы доказательства трансгенности растений.
Красільнікова Л.О. Анатомія рослин. Рослинна клітина, тканини, вегетативні органи: підручник / Л.О. Красільнікова, О. О. Авксентьєва, Ю. О. Садовніченко. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2013. – 260 с.
Підручник охоплює широке коло питань анатомії рослин – внутрішню будову клітини, тканин та вегетативних органів,  зв’язок будови структурних елементів та їх функцій, формування анатомічних структур в онтогенезі та в еволюційному розвитку, з урахуванням впливу факторів зовнішнього середовища.
Підручник призначено для студентів біологічних спеціальностей вищих навчальних закладів, викладачів та спеціалістів з різних галузей  експериментальної ботаніки.
Основні переваги видання:
- сучасні та фундаментальні знання викладено у простій та доступній формі
- теоретичний матеріал ілюстровано 170 рисунками та схемами
- представлено уявлення про рослину як систему взаємопов’язаних структур та функцій
Вийшли друком нові навчально-методичні видання
 
Практикум з мікробіології: методичні рекомендації / Віннікова О.І., Раєвська І.М. – 3-тє вид., доповнене. – Х. : ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2013. – 48 с.
Посібник містить методичні вказівки з загального курсу «Мікробіологія», що викладається на біологічному факультеті Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Для студентів та викладачів вищих навчальних закладів, коледжів, технікумів біологічного, фармацевтичного, медичного та сільскогосподарського профілю. Для вчителів біології загальноосвітніх шкіл.
Анатомія рослин: Комплекс навчально-методичних матеріалів  з курсу  для  студентів  біологічного факультету / О.О. Авксентьєва,  Л.О.  Красільнікова, Ю.Ю. Юхно. – 2-ге вид. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2013. – 60 с.
У навчально-методичному посібнику подається структура лекційного матеріалу, лабораторного практикуму, основна та додаткова література, завдання для самостійної роботи студентів, вказівки до виконання індивідуальних науково-дослідних завдань з курсу «Анатомія рослин», принципи оцінювання успішності студентів за модульно-рейтинговою системою. Для студентів вищих навчальних закладів, що вивчають курс «Анатомія рослин».